4. septembril 2017 avas Gustav Adolfi Gümnaasium pidulikult oma uue 1. ja 2. kooliastme õppehoone – Kotzebue maja. 5. septembril algas majas õppetöö.

Aadressil Vana-Kalamaja 9 asuv haridustempel on direktor Hendrik Aguri sõnul unistuste õppehoone. „Nooremale kooliosale, mis on rajatud Tallinna linnavalitsuse ja haridusameti, kooli õpetajate, lapsevanemate ja vilistlaste koostöös. „Kool on saanud projekteerimises kaasa rääkida – unistada, visoneerida ja kujundada koostöös kooli kogukonnaga parima õpikeskkonna, mis meie arvates võimalik,“ rääkis Agur. „Õpilased 1. – 6. klassideni hakkavad õppima õpehoones, kus on ruumi, valgust, palju põnevaid vaba-alasid, väliõppealad katuseterrassidel. Lähtume põhimõttest – me õpime kõikjal.“

1956. aastal ehitatud neoklassitsistlik, toonase NSVL tüüpprojekti järgi ehitatud ja rohke stalinistliku dekooriga kaunistatud hoone sai nüüd juurdeehituse – õppehoones südameks rajatud mitmeotstarbelise aatriumi. Seda ümbritsevad neljal tasapinnal rõdud, vaatega lavale ja vaba-aladele. Aatriumit kasutatakse igapäevaselt sööklana, kuid seda saab kasutada aktusteks, kontsertideks, seminarideks ja erinevateks suurteks sündmusteks. Aatriumisse on paigaldatud heal tasemel helisüsteem ning 32-kanaliga digipult, mis annab suurepärased võimalused kontsertide korraldamiseks ja seminarideks.

Direktori sõnul hakkab aatriumit hakkab kasutama kogu kool, sh ka vanem kooliosa. „Kool on üks tervik oma mitmete õppehoonetega. Perspektiivis ehitatakse nelja vana hoone-osa eenduvate sammaste vahele viledega Prantsuse stiilis orel,“ lubab koolijuht. „Annetuste kogumine selleks on juba alanud. Seni markeerib tulevase oreli asukohta kangastel kujutatud oreli vilestik. Kuid tulevase päris-oreli mängupuldi asemel on juba praegu mängukõlbulik 60ndate kahemanuaalne elektriorel.“

Aatriumis on ka 1956. aastal Tallinna Klaverivabrikus valmistatud ainulaadne ja väga hea kõlaga, restaureeritud valge kontsertklaver Estonia, mille teeb eriliseks toonane stalinistlik ajastutruu viisnurk, minnes kokku samal ajajärgul ehitatud põhihoone olemusega.

Enamikus klassides on lisaks tavapärastele kriidi- ja markertahvlitele interaktiivsed nutitahvlid, mida on Eesti koolides seni vaid üksikuid. Kõikides klassides on Wifi ning töötab sisevõrk.

Täiuslikest IKT-vahenditest tähtsamaks on inimesed, kes loovad koolile sisu. Nii on kooli väärtused, kasvatuslikud laused ja mõtteterad kõikjal õppehoones seintel, istumisniššides ning isegi tualettruumides, meenutades hea koolikaaslase reegleid, matemaatika valemeid, prantsuse keelseid väljendeid ja muusika helikõrgusi.

Kooli traditsioonid ja põhiväärtused on kantud ka GAG lõpetanud akadeemikute töö ja saavutuste jäädvustamise kaudu seintele ning kooli ajatelg läbib aatriumi kõikide korruste klaaspiirdeid. Kooli pika ajaloo päris selgeks saamiseks ei piisa ka aastast selles suurepärases hoones õppimisest.

Katuseterrassi tähetorn võib kasvatada küll mõne tulevase astronoomi, kuid eelkõige tekitab huvi looduse, füüsika ja loodus- ning reaalteaduste vastu.

Avatseremoonia koosnes liputseremooniast ning tänuüritusest katuseterrassi õppealal, kuhu olid kutsutud ehitajad, linna- ja haridusjuhid ning kooli õpetajate pere. Tutvumisvisiidi uude õppehoonesse tegid ka õpilased. 360-kraadise linnavaatega terrass tegi meele rõõmsaks kõigil külalistel.

5. septembri hommikul toimus Kotzebue maja aatriumis lühike Ingli ja maja sisseõnnistamine Rootsi-Mihkli koguduse pastori Patric Görrassoni poolt. Osaleb noorem kooliosa ja vanemad, kes soovivad ja tulevad oma lapsi esimesel päeval saatma. Ingli vitraaži valmistas meie tänavune 9.a klassi õpilane Johanne Põder eelmisel õppeaastal 8. klassi loovtööna. Kes märkas, siis imekaunis vitraaž rippus juba täna aatriumi aknal.